• 0216 766 54 79

Telif Hakları

Telif Hakları

Telif hakkı, kişinin fikri olarak üzerine emek verip ürettiği ve ortaya çıkardığı tüm ürünleri hukuk karşısında kendi lehine koruyan haklar bütünüdür. Bir üretici ürettiği ürünü konusunda telif hakkının sahibidir ve bu konudaki karar verme yetkisi ona aittir. Oluştuğu aşamadan itibaren ürünün telif hakkı doğal olarak o ürünü oluşturan kişiye aittir.

 

Telif hakkına sahip olmak için ortaya çıkan ürünün yayınlanmadan önce tescil edilmesi ya da direk yayınlanması yeterlidir. Telif hakkı tamamıyla fikri ürün üreten kişinin ürününü ve bu üründen ortaya çıkacak faydayı koruma amaçlıdır. Üretimi yapan kişiyi ürettiği ürünü çoğaltma, dağıtma, sergileme ve benzeri şekilde birçok imkân tanımaktadır. Bu hakkın verilmesindeki ana amaç üretilen eserin kötü niyetli kişilerce ticari amaçlarla kullanılmasını ya da direkt olarak çalınmasını engellemektir.

 

Telif hakkı sahibi ürettiği ürünün ondan habersiz veya izni olmadan kullanılması konusunda yasal yaptırım hakkına sahiptir ve her türlü izinsiz duruma karşı gerekli önlemi alabilmektedir.

 

Telif hakkı alınabilmesi için özellikle üretilen ürünün orijinalliğin kanıtlanabilmesi veya yayınlanması yeterlidir. Telif hakkının alınması için her ülkenin kendi içerisinde bir düzeni vardır ve telif hakkı yönetmeliği o ülkenin belirlediği konu ve şartlarca gerçekleştirilir. Bu yüzden telif hakkının korunması ve konuda yaptırımda bulunabilmesi için mevcut veya yenilenmiş tüm telif hakkı mevzuatı hakkında bilgi sahibi olmak karşılaşılabilecek her türlü olumsuzluğun önüne geçecektir. Fikri üreticiyi her türlü maddi ve manevi zarara uğramamasını sağlayacaktır.

 

Türkiye Cumhuriyeti içerisinde telif hakkı sistemi Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde güvenlik altına alınmış ve bu konu hakkındaki tüm ceza, uygulama ve yürütme bu kanun çerçevesinde gerçekleştirilir. Fikri ve sanat eserleri kanunu üretilen ve ortaya çıkan ürünü tescil eder ve doğrudan bu ürünü koruma altına alarak fikri üreticiyi korur.

 

Telif hakları konusunda deneyimli kadromuz ile iletişime geçebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Telefon
WhatsApp