• 0216 367 78 19

Tasarım Hizmetleri

Tasarım Hizmetleri

Endüstriyel tasarım, bir ürünün süs veya estetik olarak görüntüsü anlamına gelmektedir. Bu estetik görüntü, bir yüzeyde veya şekilde olduğu gibi üç boyutlu, ya da renk, çizgi ve desenlerde olduğu gibi iki boyutlu özellikler içerebilmektedir. Bir endüstriyel tasarımı, patent, faydalı model ve telif haklarından ayıran belli başlı özellikler bulunmakta olup, tescil süreci de yine patent, faydalı model ve telif haklarından farklı bir şekilde ilerlemektedir. Endüstriyel tasarım tescilinden doğan haklar, tescil alınan ülke sınırları içerisinde geçerlidir. Yurtdışı endüstriyel tasarım tescil süreçleri de yine tescil alınmak istenen ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

 

 

Tasarım tescil işlemleri konusunda hizmetlerimizden yararlanmak ve bilgi almak için deneyimli kadromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Tasarım Tescil Ön Araştırma İşlemi

 

Tasarım tescil ön araştırma işlemi öncelikle konu olan tasarımın uygunluğunun araştırılması ile başlamaktadır. Bir tasarımın tescil edilmesi için belirli özellik ve uygunluklara sahip olması gerekmektedir. Öncelikli işlem, bu tasarımın istenen özelliklerle sahip olunan özelliklerinin karşılaştırılması ve eksiklerinin giderilmesi için bir yol izlenmesidir.

 

Bu yüzden öncelikle tasarım için belirtilen yönetmelikler kılavuz alınır ve buna uygun araştırma gerçekleştirilir. Bir tasarımın uygun şartlarda olmaması veya uygun şartlarda başvuru işlemi gerçekleştirilmemesi halinde Türk Patent ve Marka Kurumu bu tasarımın tescilini reddeder ve başvurunun tekrar uygun şartlarda yapılmasını ister. Bu yüzden tasarım tam olarak belirtilen ürün tanımına ve belirtilen diğer şartlara uygun olarak yapılmalıdır.

 

Yurtiçi Tasarım Tescil Başvurusu

 

Yurtiçi tasarım tescil başvurusu üretilen tasarımın uygunluğu kanıtlanıp uygun şartlarda ön araştırması yapıldıktan sonra yapılmaktadır. Yurtiçinde tasarım tescil başvurusu Sınai Mülkiyet Kanunu çerçevesinde yapılmaktadır. Yurtiçi tasarım tescil başvurusu, istenen şartların gerçekleştirilmesi ile uzman kadromuzun takibi ile sonuca ulaştırılmaktadır.

 

Uluslararası Tasarım Tescil Başvurusu

 

Uluslararası tasarım tescil başvurusu için öncelikle tasarımın tescil edileceği ülke şartlarına ve karşılıklı ticaret ilişkisi olduğu ülkelere göre belirlenir. Her ülkeye ayrı ayrı tescil başvurusu yapılması gerektiği için strateji öncelikli olarak iş ilişkisi olan yerler hedeflenerek belirlenir, ikinci hedef de iş ilişkisinin geliştirilmek istendiği ya da iş ilişkisi kurulmak istendiği ülkelerde başvuru yapılmasıdır.

 

Yurtiçi Tasarım Takip İşlemi

 

Yurtiçi tasarım takip işlemi, tüm şartlar yerine getirilip ön araştırması yapılan başvuru durumunun uzman ve deneyim sahibi kadromuz ile takip edilmesidir. Bu yüzden verilen süre ne olursa olsun bu takibin uygun şartlarda yapılması gereken süreyi kısaltabildiği gibi yapılan başvurularla alakalı anlık gelişmeleri takip etmek adına da oldukça faydalıdır.

 

Global Tasarım Takip İşlemi

 

Global tasarım takip işlemi, başvurunun gelişimini izlemek amacıyla oldukça önemlidir. Tasarım başvurusunun yapıldığı ülke ya da ülkeler arasında birleşerek oluşturduğu toplulukların kendi düzenleri içerisindeki kurallar gözetilerek başvuruların gelişimi ve sonuçları bu konuda uzman kişiler tarafından takip edilir ve takip aşamasının her bölümünde anlık olarak müdahale gerçekleştirilir.

Telefon
WhatsApp